Specjalistyczna rehabilitacja narządów głosu w Polskiej Grupie Uzdrowisk to jeden z nielicznych tego typu programów w polskiej balneologii. Trwający 24 dni pobyt kuracyjny ułatwia powrót do swobodnej komunikacji głosowej i pozbycie się nawracającego bólu gardła i krtani, a także pozwala zredukować okresowe zaniki głosu i inne dolegliwości, takie jak zmiany na strunach głosowych, kaszel, czy częste infekcje dróg oddechowych. Poza kuracją balneologiczną program obejmuje kompleksowe badania medyczne, zajęcia z logopedą, fizjoterapię oddechową, zajęcia z emisji głosu i utrzymywania właściwej higieny narządu głosu. Programowi foniatrycznemu w PGU poświęcona jest najnowsza odsłona kampanii informacyjnej z udziałem Heleny. Film z Heleną dostępny jest już na kanale YT Polskiej Grupy Uzdrowisk: https://www.youtube.com/watch?v=8AB8ybRyf2Q&feature=youtu.be
- Dolegliwości narządu głosu najczęściej wynikają z rodzaju wykonywanej pracy, narażającej struny głosowe na przemęczenie, które w efekcie może prowadzić do poważnych zmian. Bardzo ważna jest tutaj odpowiednia diagnostyka. Grupą zawodową, narażoną na schorzenia foniatryczne są najczęściej nauczyciele, a skuteczna rehabilitacja jest konieczna szczególnie wtedy, gdy grozi utratą zdolności do pracy. Program rehabilitacyjny narządu głosu dostępny jest we wszystkich dolnośląskich zdrojach Polskiej Grupy Uzdrowisk – mówi Magdalena Kolerska-Kardela, Dyrektor ds. Komunikacji i Rozwoju Polskiej Grupy Uzdrowisk.
Ponieważ dolegliwości narządu głosu należą do chorób zawodowych, program w całości finansowany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Aby wyjechać na rehabilitację, wystarczy złożyć odpowiednie skierowanie od lekarza w dowolnej placówce ZUS. Można również skorzystać z kuracji foniatrycznej w wersji pełnopłatnej.